Przejdź do treści głównej

Do: Rada Miasta i Prezydent Miasta Lublin

Nie chcemy smogu w Lublinie

Domagamy się od władz Lublina i regionu podjęcia pilnej i skutecznej walki ze smogiem!

W szczególności apelujemy o podjęcie następujących działań w walce o zdrowie mieszkanek i mieszkańców:

1) Szybkie i skuteczne informowanie o zagrożeniu związanym z poziomem zanieczyszczenia powietrza. Powinno się to odbywać poprzez oficjalne ogłoszenia kierowane do całej społeczności. Szczegółowe informacje powinny być wysyłane do dyrektorów szkół i przedszkoli w celu ochrony dzieci przed narażeniem na smog.

2) Wprowadzenie skutecznej kontroli przez strażników miejskich, gminnych lub policję, czy podejrzany dym nie jest efektem spalania odpadów oraz niewłaściwej eksploatacji ciężkiego sprzętu budowlanego.

3) Wywarcie presji na szybkie przyjęcie uchwały antysmogowej. Uchwałę podejmuje Sejmik Województwa, jednak głos przedstawicieli gmin w tym zakresie ma duże znaczenie!

4) Zaprzestanie niszczenia korytarzy i klinów napowietrzających i przewietrzających Lublin poprzez ich zasypywanie i zabudowywanie.

5) Respektowanie zapisów Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz MPZP w zakresie ochrony strefy ESOCh (Ekologiczny System Obszarów Chronionych).

6) Opracowanie planu włączania odbiorców indywidualnych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

7) Ograniczenie niskiej emisji poprzez system dopłat do wymiany pieców węglowych i palenisk na nowoczesne rozwiązania grzewcze.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Smog zabija! W całej Polsce rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 48 tysięcy osób. Pośród ofiar smogu dominują osoby młode i w podeszłym wieku - nie są oszczędzane również oseski i średniaki. W kategoriach ekonomicznych roczne koszty zanieczyszczenia powietrza w skali całego naszego kraju przekraczają 13% PKB i stanowią ponad 102 miliardy dolarów (dane WHO za 2015 rok). Problem bezpośrednio powiązany jest z niską emisją – spalaniem węgla, drewna i odpadów w gospodarstwach domowych, ruchem kołowym samochodów dostawczych i osobowych, brakiem właściwego przewietrzania obszarów zurbanizowanych, likwidacją terenów zielonych oraz naruszaniem, zasypywaniem i zabudowywaniem korytarzy napowietrzających i wentylujących. Świadczy o tym skrajne nasilenie zjawiska w miesiącach zimowych, czyli w sezonie grzewczym, który charakteryzuje się również dużą bezwietrznością.

Władze miast i gmin mogą angażować się w szereg innych działań takich jak edukowanie o zagrożeniach czy też dofinansowywanie wymiany palenisk, wprowadzenie zwolnień podatkowych dla gospodarstw, które przeszły na bardziej przyjazne środowisku sposoby ogrzewania czy też inwestowanie w wprowadzenie centralnego ogrzewania w miejscach gdzie jest to możliwe.

Wiele osób w Polsce uważa, że spalanie odpadów jest OK. Odpowiednie służby powinny otrzymać od władz specjalne uprawnienia w zakresie kontroli palenisk na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, a władze powinny monitorować ich realizację.

Aby to się stało, potrzebne jest zbudowanie w naszym mieście społeczności, która będzie naciskać w tej sprawie. Pierwszy krok to podpisanie apelu o wprowadzenie najpilniejszych działań. Podobne podjęły już samorządy w różnych miejscach w Polsce.

Władze samorządowe na poziomie województwa mogą przyjmować uchwały antysmogowe, które ograniczają emisję szkodliwych substancji powstające podczas ogrzewania domów. Właśnie taką uchwałę przyjął Sejmik Województwa Małopolskiego. Prace nad uchwałami trwają w woj. śląskim i dolnośląskim. Jednak problem smogu występuje w całym kraju i wymaga zaangażowania na wszystkich poziomach administracji.

Niezależnie od działań podejmowanych na poziomie państwa i województwa, władze gmin i miast także mogą lepiej chronić swoich mieszkańców przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Nasze postulaty to niezbędne minimum, aby chronić zdrowie i życie.

Udało nam się wspólnie i skutecznie przeciwdziałać planom budowy w naszym mieście 3. spalarni biomasy. Udało nam się wspólnie i skutecznie doprowadzić do oczyszczenia w Górkach Czechowskich klina korytarza napowietrzającego nasze miasto z odpadów, materiałów budowlanych i obcych mas ziemnych - pora pójść dalej, by czynnie przeciwdziałać smogowi w Lublinie i nie tylko w tym miejscu: https://youtu.be/RyA2BMpkg5Y

Nie daj się truć ani jeden dzień dłużej. Podpisz i udostępnij apel!

Sposób dostarczania

Wpisz swoje dane w formularzu na górze po prawej stronie.

Lublin

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Odnośniki

Nowe informacje

2018-03-14 07:58:50 +0100

Zebrano 50 podpisów

2017-01-30 16:56:15 +0100

Zebrano 25 podpisów

2017-01-28 18:59:04 +0100

Dzisiaj otrzymałem od jednej z mieszkanek naszego miasta informację, z której wynika jednoznacznie, iż minionej nocy Lublin miał największy smog w Europie!

http://www.lublin112.pl/lublin-w-nocy-z-piatku-na-sobote-odnotowano-najgorsza-jakosc-powietrza-w-europie/

2017-01-28 08:37:12 +0100

Zebrano 10 podpisów