Przejdź do treści głównej

Do: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Apelujemy o działania zwiększające bezpieczeństwo na polskich drogach

W związku z coraz częstszymi przypadkami rażącego łamania przepisów drogowych, przez które na polskich drogach giną niewinne osoby, apelujemy o natychmiastowe działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa:

  1. Skuteczną egzekucję kar i decyzji sądowych w przypadkach dotyczących wypadków i incydentów drogowych. Kary muszą być egzekwowane bezwzględnie, by każda osoba prowadząca pojazd wiedziała, że bezpieczeństwo to priorytet.
  2. Zwiększenie kar za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego, zwłaszcza za radykalne i umyślne łamanie zasad. 
  3. Zakaz organizowania amatorskich wyścigów na ulicach polskich miejscowości. Wyścigi amatorskie to nieakceptowalne zagrożenie dla życia ludzi, zwierząt oraz negatywny wpływ na komfort życia w danym miejscu, m.in. ze względu na hałas.
  4. Wprowadzenie dodatkowej definicji przestępstwa drogowego w przypadku, gdy dana osoba skrajnie złamie prawo poprzez któryś z poniższych warunków: jazda po alkoholu lub środkach odurzających, jazda mimo zakazu prowadzenia pojazdu lub nieposiadania prawa jazdy, znaczne przekroczenie prędkości, rozmyślne i skrajne łamanie zasad ruchu drogowego. 
  5. Wprowadzenie centralnego rejestru osób z zakazem kierowania autem.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Informacje o tragediach na polskich drogach pojawiają się w mediach coraz częściej. Wiele z nich to sytuacje, w których osoby powodujące wypadki nie zostały adekwatnie ukarane. Okazuje się, że w Polsce skrajne złamanie prawa, jak np. znaczne przekroczenie prędkości, jazda po alkoholu, środkach odurzających, bez prawa jazdy bądź z zakazem jazdy, nie są wystarczającymi powodami, by ukarać przestępców drogowych na tyle surowo, by nasze drogi znów mogły być bezpieczne.  Problemem jest skuteczne egzekwowanie kar, brak rejestru osób z zakazem jazdy, brak definicji prawnej na skrajne przestępstwa drogowe.

Nieudolność polskiego prawa oraz organów ścigania w przypadku przestępstw drogowych prowadzi do tego, że osoby powodujące wypadki nie są aresztowane od razu, co ułatwia im ucieczkę z kraju. [1] Wydłuża to nie tylko postępowanie karne, ale i generuje koszty, które ponoszą przecież obywatelki i obywatele Polski. Kary za przestępstwa są nieadekwatne do czynów. Osoby, którym odebrano prawo jazdy, nadal poruszają się po ulicach swoimi samochodami. Nocne wyścigi to norma w wielu polskich miastach. Na drogach giną chronione gatunki zwierząt. 
Nie chcemy, by tak wyglądała Polska! Apelujemy o natychmiastowe zmiany.

Znacząca większość polskiego społeczeństwa chce wprowadzenia pojęcie zabójstwa drogowego do polskiego prawa. To istotne zwłaszcza w kontekście przestępstw drogowych spowodowanych przez osoby pod wpływem narkotyków czy alkoholu.
Wg danych IBRiS wynikających z sondażu przeprowadzonego dla Radia ZET  za wprowadzeniem tego pojęcia do polskiego prawa jest ponad 85% ankietowanych osób. Istotny jest fakt, że żadna z osób nie opowiedziała się przeciwko. Jedynie około 10% raczej nie zgadza się z wprowadzeniem takiej zmiany. [2]
Celem ma być bezpieczeństwo, nie prawna wydmuszka, która przyniesie więcej problemów z egzekucją kar. 

Apelujemy o zdecydowane kroki i pilne działania. Poprawa bezpieczeństwa drogowego to kwestia, której nie można już odkładać! Każdy dzień zwłoki może kosztować życie.



[1] Od koszmarnego wypadku do zatrzymania w Dubaju. Kalendarium po tragedii na A1, www.tvn24.pl, dostęp: 14.11.2024
[2] Sondaż dla Radia ZET: Polacy niemal jednomyślni ws. "zabójstwa drogowego", www.radiozet.pl, dostęp. 14.11.2024

Odnośniki

Nowe informacje

2024-11-17 17:09:03 +0100

Zebrano 1,000 podpisów

2024-11-17 12:49:26 +0100

Zebrano 500 podpisów

2024-11-17 11:39:51 +0100

Zebrano 100 podpisów

2024-11-17 11:35:31 +0100

Zebrano 50 podpisów

2024-11-17 11:33:59 +0100

Zebrano 25 podpisów

2024-11-17 11:32:36 +0100

Zebrano 10 podpisów