Przejdź do treści głównej

Do: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Prezes Rady Ministrów, Minister Infrastruktury, Panie i Panowie Posłowie, Panie i Panowie Prezydenci miast, Zarządcy dróg

Chcemy łąk dla czystego powietrza!

Szanowni Państwo,

Prosimy o dostrzeżenie i docenienie zalet łąk kwietnych dla przyrody i ich przewag nad trawnikami oraz zmianę podejścia do projektowania zieleni w ramach publicznych inwestycji w infrastrukturę. Czasem jedno zdanie w ustawie, rozporządzeniu, projekcie, przetargu - Państwa zdanie - może zasadniczo poprawić wartość przyrodniczą danego przedsięwzięcia a także obniżyć kilkukrotnie koszty utrzymania.

Apelujemy, aby wprowadzali Państwo do tworzonych przez siebie dokumentów wymagania dotyczące ochrony bioróżnorodności i usług ekosystemowych, które zawdzięczamy łąkom kwietnym. Na pierwszym miejscu spośród takich funkcji wymienić należy bardzo wydajne oczyszczanie powietrza z pyłów zawieszonych. Według wstępnych badań prowadzonych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego metr kwadratowy antysmogowej łąki kwietnej filtruje powietrze równie skutecznie co pięcioletnie drzewo.

Prosimy, abyście zwracali uwagę na niewykorzystany dotychczas potencjał roślin. Nawet proste ulepszenia wprowadzane na dużą skalę mogą przynieść całemu społeczeństwu olbrzymie korzyści.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Łąki kwietne filtrują powietrze i ratują owady. Podpisz! Pomóż przekonać do wprowadzania ich w całej Polsce.

W Polsce kosimy ponad 750 tysięcy ha trawników i na własne życzenie zamieniamy pobocza dróg w pustynie. W silnikach kosiarek spalane jest 37 mln litrów paliwa rocznie. Na ten absurd wydajemy co roku 2 mld zł. Tymczasem pyły pochodzące z dróg stanowią w miastach do 50% zanieczyszczeń powietrza. Wystarczy zamieniać przydrożną roślinność z traw na łąki kwietne, aby rozwiązać oba problemy.

W ramach współpracy z naukowcami renomowanych uczelni i instytutów powstał innowacyjny, prosty w implementacji i tani filtr potrafiący wyłapywać pyły pochodzące z drogi. Robi to siedem razy skuteczniej niż rozwiązania stosowane dotąd. Jego niezwykła struktura pozwala na stałe związanie pyłu na powierzchni filtra. To połączenie zaawansowanej technologii badawczej, mikrobiologii, pomiarów satelitarnych i hydrologii. Wykorzystuje miliardy lat ewolucji i tysiące lat ludzkiej myśli technicznej. Tym niesamowicie skutecznym rozwiązaniem okazała się odpowiednio skomponowana gatunkowo łąka kwietna!

Składa się z roślin o liściach szorstkich lub pokrytych grubą warstwą wosku. Działają one jak lep na pył pochodzący z drogi. Badana mieszanka na 1 metr kw. wychwyciła tyle pyłów co pięcioletnie drzewo. Na hektar wyłapujemy ponad 50 kg pyłu. To tyle co w dwudziestu workach z węglem drzewnym!

Czy wolisz, aby ten pył trafił do płuc Twojego dziecka? Do Twoich płuc? Zamieńmy trawniki, które wymagają intensywnej pielęgnacji, na kolorową łąkę kwietną. Wystarczy ją skosić raz lub dwa razy w roku, a produkuje tony pożywnego nektaru dla zapylaczy. Rzadsze koszenie to kilkukrotne oszczędności. Mniej koszenia, mniej spalin, więcej natury i czystego powietrza!

Ważne jest, aby dobry przykład, wymagania i zachęta płynęły z góry. Dlatego liczymy, że politycy i decydenci, zajmujący się terenami publicznymi i drogami w Polsce, zauważą potencjał ukryty w roślinach łąkowych. To szansa na oszczędności we wspólnej kasie, poprawę stanu środowiska naturalnego i zapobieganie chorobom związanym z zanieczyszczeniem powietrza. Poprzyj nasz apel!

Sposób dostarczania

Podpisy zostaną dostarczone do odpowiednich instytucji i osób listownie lub e-mailem.

Links

Nowe informacje

2020-05-15 13:17:56 +0200

Zebrano 1,000 podpisów

2020-02-27 16:01:10 +0100

Zebrano 500 podpisów

2019-12-08 20:21:28 +0100

Zebrano 100 podpisów

2019-12-08 12:09:04 +0100

Zebrano 50 podpisów

2019-12-06 21:44:05 +0100

Zebrano 25 podpisów

2019-12-06 12:19:43 +0100

Zebrano 10 podpisów