Do: Sejm

Nie dla renty wdowiej, tak dla senioralnej!

Chcę sprawiedliwego podziału ze środków rentowych. Wdowy nie są najbiedniejszymi beneficjentami ZUS. Są nimi samotni seniorzy: osoby samotne, rozwiedzione, wdowy i wdowcy. 

Proponowana ustawa dyskryminuje ludzi ze względu na stan cywilny. Nie jest oparta na rzeczywistych potrzebach, a właśnie fundusz rentowy gromadzi środki, żeby pomóc najuboższym. 

Ważne jest, żeby seniorzy, którzy ciężko pracowali na godną emeryturę, mogli ją otrzymać. Wszyscy, nie tylko wdowy. System ZUS jest systemem pokoleniowym, a nie indywidualnym i wszyscy pracujący mają prawo do godnej emerytury.  

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Renta wdowia winna obejmować wszystkie, najuboższe osoby w wieku senioralnym, które zgodnie z prawem opłacały świadczenia ZUS:
- składki opłacały osoby samotne, rozwiedzione oraz z innym statusem rodzinnym, więc również mają prawo do pomocy;
- po śmierci męża i ojca rodziny mają zapewnioną rentę rodzinną, dzieci osób rozwiedzionych nie otrzymują pomocy, bardzo często są utrzymywane przez jednego z rodziców;
- wdowy, które pracowały na swój majątek z mężem, są zazwyczaj  w dużo lepszej sytuacji niż osoby samotne;
- dzieci osób samotnych mają takie samo prawo czuć się bezpiecznie, wiedząc, że rodzic otrzyma wsparcie;
- osoby rozwiedzione z małżonkiem przemocowym często mają w mniejszym lub większym stopniu syndrom stresu pourazowego i wymagają pomocy państwa.