Zebrano 1,000 podpisów
Do: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Płatne staże i praktyki teraz!
.png)
Domagamy się przyjęcia przepisów, które sprawią, że wszystkie staże i praktyki (w tym absolwenckie) będą odpłatne, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
Proponowane przepisy powinny zawierać minimalną stawkę wynagrodzenia (zarówno godzinową, jak i etatową), a ich łamanie pociągać za sobą sankcje.
Proponowane przepisy powinny zawierać minimalną stawkę wynagrodzenia (zarówno godzinową, jak i etatową), a ich łamanie pociągać za sobą sankcje.
Dlaczego ta sprawa jest ważna?
Brak odpłatności za staże i praktyki wyklucza z możliwości udziału w nich (szczególnie w bardziej atrakcyjnych miejscach) osoby, które pochodzą z mniej zamożnych środowisk i dlatego nie mogą sobie pozwolić na wykonywanie bezpłatnej pracy. W wielu miejscach stażyści i praktykanci nie tylko uczą się zawodu, ale również wykonują normalne zadania, a ich zaangażowanie generuje konkretny zysk dla przedsiębiorstw i instytucji.
Często podjęcie stażu wiąże się z obietnicą lub szansą na otrzymanie pracy po odbyciu stażu - w praktyce nierzadko przedsiębiorcy opłaca się bardziej skorzystać z kolejnego, darmowego stażysty.
Nie ma zgody na wykorzystywanie młodych pracowników jako darmowej siły roboczej.
Choć obecnie coraz więcej pracodawców rozumie, że na obecnym rynku ciężko pozyskać pracownika na bezpłatny staż, cały czas wielu studentów ma doświadczenie pracy z darmo. Wprowadzone regulacje nie powinny zależeć od koniunktury na rynku pracy, a mieć charakter trwały, gwarantujący prawo do wynagrodzenia każdej osobie podejmującej praktykę lub staż.
Według danych Parlamentu Europejskiego ok. 33% staży w Unii Europejskiej odbywa się bez wynagrodzenia (2024).
W 2023 roku Parlament Europejski przegłosował zakaz bezpłatnych staży, a w 2024 Komisja Europejska zaproponowała projekt dyrektywy, która mówi o gwarancji uczciwego zatrudnienia. Ostateczny kształt przepisów zostanie wypracowany w porozumieniu z państwami członkowskimi UE. Jednak już dziś apelujemy, by Polska zarówno przyjęła własne regulacje, jak i aktywnie działała na rzecz przepisów, które doprowadzą do wprowadzenia obligatoryjnej odpłatności za staże.