Przejdź do treści głównej

Do: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu

Przyszłość artystów wykonawców - apel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jesteśmy artystami wykonawcami - muzykami, wokalistami, instrumentalistami, dyrygentami, kompozytorami, DJ-ami, ale też aktorami czy tancerzami. Tysiącami osób, bez których polska kultura nie istnieje. Codziennie tworzymy muzykę, to nasza pasja i misja.

Nasza przyszłość i bezpieczeństwo są poważnie zagrożone, przez brak odpowiednich regulacji prawnych, w obszarze dystrybucji cyfrowej naszej twórczości (streaming).

Kilka tygodni temu z satysfakcją przyjęliśmy, że wspólne wysiłki środowiska artystycznego przyniosły efekty – MKiDN przywróciło do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zapis o tantiemach z internetu. Jednakże nowa propozycja ustawy wciąż budzi nasze obawy. Szczególnie art. 861 ust. 3, który dopuszczając wyłączenie pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania w wypłatach wynagrodzeń, pozbawia artystów wykonawców instytucjonalnej ochrony ich praw na polu cyfrowym. Takie rozwiązanie daje przewagę korporacjom, umożliwiając im dyktowanie artystom wykonawcom niekorzystnych warunków umów i przyznawanie wynagrodzeń, nieproporcjonalnie niskich do wartości komercyjnej ich twórczości.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Wierzymy, że każdy z nas zasługuje na uczciwą zapłatę za swoją pracę. W dobie cyfryzacji, gdzie streaming stanowi znaczną część przychodów z dystrybucji muzycznej, prawo artystów do sprawiedliwego i proporcjonalnego wynagradzania na tym obszarze musi być odpowiednio chronione. Zależy nam na gwarancji wypłat za pośrednictwem OZZ, instytucji stworzonych przez i dla artystów, co da nam pewność kompetentnej reprezentacji naszych interesów. Przyjęcie ustawy w aktualnym brzmieniu doprowadzi do ziszczenia się czarnego scenariusza narzucania przez korporacje niekorzystnych warunków współpracy. Odbije się to na wszystkich tych, których twórczość nie wpisuje się w masowe trendy oraz młodych, dopiero debiutujących na rynku muzycznym artystach wykonawcach.

Aby nasze dążenia miały realny wpływ, potrzebujemy Waszego wsparcia. Podpisując nasz apel, stajecie w obronie tysięcy artystów wykonawców, którzy każdego dnia przyczyniają się do rozwoju polskiej kultury. Wszystkie podpisy wraz z apelem zostaną oficjalnie przekazane Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby pokazać zjednoczenie i determinację środowiska muzycznego w walce o nasze prawa. Dodatkowo będziemy kontynuować dialog z odpowiednimi instytucjami i dążyć do wprowadzenia zmian w projekcie ustawy.

Zachęcamy do udostępniania tej inicjatywy wśród znajomych, rodziny, w mediach społecznościowych – wszędzie tam, gdzie możemy zjednoczyć się dla wspólnej sprawy. Każdy podpis zbliża nas do celu – lepszej przyszłość dla artystów wykonawców.

Odwiedź www.sprawiedliwamuzyka.pl i przyłącz się do nas. Razem możemy zbudować lepszą przyszłość dla polskiej muzyki.

Odnośniki

Nowe informacje

2024-04-29 05:14:11 +0200

Zebrano 1,000 podpisów

2024-04-25 22:42:07 +0200

Zebrano 500 podpisów

2024-04-25 16:13:27 +0200

Zebrano 100 podpisów

2024-04-25 16:00:33 +0200

Zebrano 50 podpisów

2024-04-25 15:52:01 +0200

Zebrano 25 podpisów

2024-04-25 15:44:36 +0200

Zebrano 10 podpisów