Przejdź do treści głównej

Do: Władysław Kosiniak-Kamysz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

STOP KSENOFOBII W POLITYCE

PSL nie odcięło się od wypowiedzi posła Zgorzelskiego, pozostał on także jednym z bardziej widocznych posłów tej partii. Zamykamy apel, ale sprawy nie odpuszczamy - będziemy reagować na inne wydarzenia o wymowie ksenofobicznej.

W dniu 28 kwietnia, pod Ambasadą Ukrainy w Warszawie odbyła się pikieta „Operacja Wisła była słuszna” zorganizowana przez Centrum Edukacji Powiśle i Młodzież Wszechpolską. Brał w niej udział poseł PSL, Piotr Zgorzelski, były nauczyciel historii. Pomimo że w 1990 roku przyjęto uchwałę Senatu potępiającą Akcję Wisła a w 2007 uchwałę stwierdzająca, że była ona niezgodna z podstawowymi prawami człowieka, uczestnicy pikiety otwarcie popierają stalinowskie metody stosowane wobec mniejszości etnicznych.

Kolejną kwestią jest współpraca posła Zgorzelskiego z Centrum Edukacji Powiśle, który reprezentuje poglądy skrajnie nacjonalistyczne, wspiera MW i ONR.

Oczekujemy zdecydowanego odcięcia się władz PSL od wypowiedzi swojego posła Piotra Zgorzelskiego.

Oczekujemy jednoznacznego stanowiska PSL w sprawie ofiar Akcji Wisła.

Żądamy zdecydowanego odcięcia się władz PSL od skrajnego nacjonalizmu reprezentowanego przez Centrum Edukacyjne Powiśle, Młodzież Wszechpolską i ONR.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Pragniemy żyć w wielokulturowym, otwartym społeczeństwie. Uważamy, że ksenofobiczne wypowiedzi polityków, podsycają skrajnie nacjonalistyczne nastroje. Opluwanie pamięci ofiar Akcji Wisła, która jest ważnym elementem tożsamości mieszkających w Polsce Ukraińców i Łemków, poważnie utrudnia budowanie domu otwartego dla wszystkich.

28 kwietnia 2017 minęła 70 rocznica Akcji Wisła, polegającej na masowym wysiedlaniu i rozpraszaniu obywateli Polski-Ukraińców, Łemków, Bojków, Dolinian. 150 tys. osób zostało brutalnie wyrzuconych ze swoich domów. Część z nich trafiła do obozu przejściowego w Jaworznie, dawnego podobozu KL Auschwitz, gdzie w wyniku głodu, tortur i fatalnych warunków, śmierć poniosło 161 osób.

Państwo komunistyczne, pod pretekstem walki z UPA, dokonało czystki etnicznej, której celem była budowa jednolitego narodowościowo państwa. Władze Polski nie wsparły ani nie uczestniczyły w oficjalnych obchodach rocznicy Akcji Wisła, nie okazując w ten sposób solidarności z ofiarami tej zbrodni.

Kategoria

Nowe informacje

2017-05-21 00:21:08 +0200

Zebrano 50 podpisów

2017-05-15 20:48:14 +0200

Zebrano 25 podpisów

2017-05-15 16:47:53 +0200

Zebrano 10 podpisów