Przejdź do treści głównej

Do: Prezes Rady Ministrów Donald Tusk

List otwarty przedstawicielek samodzielnych rodziców do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze,
 
zapowiedział Pan “spowiedź powszechną rządu”, deklarując gotowość do spotkań z grupami społecznymi, które utraciły zaufanie do działań rządu. Wśród tych, którzy przestali wierzyć rządzącym politykom i polityczkom jesteśmy my - samodzielni rodzice! 
 
Jeszcze w zeszłym roku namawiałyśmy na naszych profilach społecznościowych do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych i do udzielenia poparcia kandydatom wywodzącym się z partii tworzących obecną koalicję rządzącą. Dzisiaj czujemy zażenowanie i rozczarowanie pełną pogardy i lekceważenia postawą rządu w stosunku do rodzin monoparentalnych. W szczególności tak postrzegamy postawę kilku polityczek rządowych, m.in. ministry rodziny, ministry ds. równości i niestety Pana także - Panie Premierze! 
 
Od grudnia 2023 wysłałyśmy do Pana Premiera, ministrów, posłanek, posłów, senatorek i senatorów ponad 2000 pism, m.in. w sprawie:
●      wykluczenia samodzielnych rodziców z dodatkowego świadczenia w wieku senioralnym (tzw. renty wdowiej), 
●      nieskuteczność ściągania alimentów oraz wykluczenia niealimentowanych dzieci ze świadczeń funduszu alimentacyjnego, 
●      wykluczenia rodzin monoparentalnych z rodzinnych zniżek w instytucjach kultury, które podlegają pod zarząd ministerialny,
●      dyskryminacji rodzin monoparentalnych w programie Mieszkanie na Start. 

W związku z Pana zapowiedzią chcemy spotkać się z Panem Premierem i osobiście powiedzieć Panu, co nas niepokoi i dlaczego czujemy, że Polska to nie jest kraj dla nas! Niestety ten kryzys obejmuje również nasze dzieci, które już wiedzą, że dzięki politycznym rozgrywkom muszą mieć w życiu gorzej. Ktoś w końcu musi ponieść ostateczny koszt wspierania sakramentalnych małżeństw, osób owdowiałych, a wkrótce także związków partnerskich - te grupy mogą liczyć na czułe spojrzenie polityków. Samodzielny rodzic - najczęściej mama - nie należy do “grupy interesu”, więc musi doświadczyć braku szacunku, zrozumienia życiowych potrzeb i trudności, których skala w sposób szokujący dla nas narasta. Chyba czas sobie o tym wprost powiedzieć Panie Premierze, w jakim kraju żyjemy i jaki budujemy na przyszłość.
 
Prosimy o wskazanie terminu i miejsca spotkania. Deklarujemy gotowość przybycia w ramach współpracy osób i organizacji działających w sprawach rodziców samodzielnie wychowujących dzieci.
 
Inicjatorki apelu:
Ewelina Witos, ekonomistka, Rodzice solo – kontra
Agata Borkowska, ekonomistka, Rodzice solo – kontra
dr Aleksandra Stopová Kozioł, adwokatka
Justyna Gołębiewska Żukowska, psycholożka, prezeska Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych Dla Naszych Dzieci
Bogusława Sokalska, projektantka produktów cyfrowych, Niealimentacja to przemoc
dr Maria Buszman, przedsiębiorczyni i wykładowczyni

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Jedynym ministerstwem, które zauważyło nas i włączyło do prac nad projektem ustawy “Mieszkanie na Start”, było Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ten resort uwzględnił jeden z naszych postulatów, który dotyczył zrównania statusu rodzin monoparentalnych i tzw. pełnych dla wyliczenia preferencyjnego oprocentowania. Czyli jednak nie jesteśmy całkowicie niewidzialni i można zauważyć nasze potrzeby?
 
Natomiast nasze postulaty dotyczące wdowiej renty spotkały się z kilkoma aroganckimi odpowiedziami polityków rządzącej koalicji oraz oskarżeniem nas o manipulacje. Te zarzuty padły w mediach społecznościowych.
 
Za rządów PiS samodzielni rodzice, głównie matki, doświadczyły oburzającej dyskryminacji. Przypomnimy, że ówcześnie rządzącym zaczęła “przeszkadzać” nasza preferencja podatkowa, a nasze relacje rodzicielskie z dziećmi przestały być postrzegane jako akceptowany model rodziny.
 
Wierzyłyśmy, że po 15 października 2023 r. rodzice samodzielnie wychowujący dzieci poczują się w Polsce bezpieczni i doceniani - wychowujemy w końcu przyszłe pokolenie Polek i Polaków. W dobie niżu demograficznego, a przy tym zmieniającego się stylu życia, polityka prorodzinna powinna być realizowana w sposób niezwykle uważny i odpowiedzialny. Nic bardziej mylnego. O ile ministrowie z rządu PiS przynajmniej odpowiadali na nasze pisma, o tyle od ministrów obecnej koalicji rzadko otrzymywałyśmy jakąkolwiek odpowiedź. Nasze prośby o włączenie do konsultacji projektów ustaw były i nadal są ignorowane.

-----------------------------------------------------------
Art. 71 Konstytucji RP nakazuje władzom państwowym zapewnienie szczególnej ochrony dla rodzin z jednym rodzicem. Wykluczanie takich rodzin ze świadczeń dostępnych dla innych jest naruszeniem tego artykułu. 

Sposób dostarczania

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Nowe informacje

2024-10-21 21:55:10 +0200

Zebrano 500 podpisów

2024-09-12 10:23:37 +0200

Zebrano 100 podpisów

2024-09-11 15:02:42 +0200

Zebrano 50 podpisów

2024-09-11 12:42:17 +0200

Zebrano 25 podpisów

2024-09-10 15:43:59 +0200

Zebrano 10 podpisów