Przejdź do treści głównej

Do: Minister Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro, Wicepremier ds. bezpieczeństwa - Jarosław Kaczyński, Komendant Główny Policji - Jarosław Szymczyk

APEL - STOP REPRESJOM POLITYCZNYM WOBEC PROTESTUJĄCYCH!

APEL - STOP REPRESJOM POLITYCZNYM WOBEC PROTESTUJĄCYCH!

Apelujemy do wszystkich policjantek i policjantów, prokuratorek i prokuratorów, sędzi i sędziów o zaprzestanie represji wobec pokojowo protestujących! W czasach, gdy młode dziewczyny wykazują się heroizmem, od urzędników aparatu wymiaru sprawiedliwości można oczekiwać przynajmniej przyzwoitości.

W Oleśnicy w związku ze Strajkiem Kobiet trzem młodym kobietom grozi kara bezwzględnego więzienia. Jest to forma zastraszania młodych ludzi przypominająca najgorsze czasy dyktatury PRL, za którą politycznie odpowiadają Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. Prawo do protestu jest niezbywalnym, fundamentalnym prawem!

Apel w tej sprawie został utworzony przez Partię Zieloni. Wsparli go m.in: Agnieszka Holland, Renata Kim, Sylwia Chutnik, Danuta Kuroń, Dominika Wielowieyska, Andrzej Saramonowicz, Elżbieta Korolczuk, Jan Hartman. Środowiska walczące o prawa kobiet: Marta Lempart, Klementyna Suchanow, Agnieszka Czerederecka, Karolina Micuła z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Joanna Piotrowska z Feminoteki, Anna Karaszewicz - prezeska Kongresu Kobiet, Jolanta Syposz-Wojtkowiak - prezeska Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. Przedstawiciele i przedstawicielki ruchów społecznych i antyrepresyjnych: Draginja Nadażdin z Amnesty International, Marta Puczyńska z Kolektywu Antyrepresyjnego SZPIL(A), Paweł Kasprzak z Obywateli RP, Jakub Karyś - przewodniczący KOD. A także polityczki i politycy m.in.: Małgorzata Tracz, Wojciech Kubalewski i Marek Kossakowski z Partii Zieloni, europosłanka Sylwia Spurek, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Cezary Tomczyk - Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, Adam Szłapka - przewodniczący Nowoczesnej, Barbara Nowacka - przewodnicząca Inicjatywy Polskiej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Adrian Zandberg, Katarzyna Kotula, Andrzej Szejna z Lewicy. Apel poparły także organizacje młodzieżowe: Stowarzyszenie Ostra Zieleń, Młodzi Razem i Federacja Młodych Socjaldemokratów.
Łącznie pod apelem podpisało się wiele osób ze świata kultury, mediów, nauki, strony społecznej i polityki.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Przeciwko trzem młodym kobietom z Oleśnicy: rzeczniczce prasowej Ostrej Zieleni - Laurze Kwoczale (tegorocznej maturzystce), Rience Kasperowicz z Partii Razem oraz Barbarze Kowiel, skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 165 par. 1 kk w związku z protestem Strajku Kobiet w Oleśnicy.

Kobietom grozi w tej sprawie bezwzględna kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. Zostały w tej sprawie wezwane na Komendę Powiatową Policji w Oleśnicy w dniu 07.12.2020 r. w charakterze świadka. Jednak nie mamy tu wątpliwości, że Policja stosuje wybieg, polegający na próbie pozbawienia ich prawa do odmowy zeznań. Po ich złożeniu zostaną im najprawdopodobniej postawione zarzuty.

W naszej ocenie działanie to jest ukierunkowane na zastraszenie młodych ludzi, w szczególności z mniejszych miast. Co istotne, zgodnie z prawem organizacja zgromadzeń spontanicznych jest dopuszczalna, a ustanowione rozporządzeniem ograniczenia w prawie do zgromadzeń - nieskuteczne.

Policja wraz z Prokuraturą są jednak zdeterminowane, aby szczególnie takich młodych ludzi ścigać i karać dla przykładu. Polecenie polityczne sformułował w tym zakresie Wicepremier Jarosław Kaczyński. Z kolei Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, za pośrednictwem podległych mu prokuratur oraz rzeczników dyscypliny, wywiera presję na sędziów i prokuratorów, szczególnie w mniejszych ośrodkach, aby sprawy polityczne rozstrzygać zgodnie z interesem Prawa i Sprawiedliwości.

Działania organów wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie mają charakter politycznych represji, które przypominają najgorsze czasy dyktatury PRL. Wówczas do walki z demokratyczną opozycją używano przepisów kodeksu karnego o „osłabianiu władzy ludowej”. Dzisiaj rząd Rzeczypospolitej wykorzystuje pandemię do zaprowadzania dyktatury i wtrącania do więzienia niepokornych młodych obywatelek.

Działanie Ministra Ziobry i podległych mu politycznych prokuratorów jest podwójnie haniebne: wybierają jako ofiary młode kobiety, uczennicę, z mniejszej miejscowości, licząc, że w ten sposób uda im się łatwiej doprowadzić je do skazania oraz zastraszenia lokalnych społeczności. Jest to działanie tchórzliwe i niegodne sprawowanych przez Ziobrę urzędów.

Apelujemy do wszystkich policjantek i policjantów, prokuratorek i prokuratorów, sędzi i sędziów: nie pozwólcie, aby dyrektywy z Nowogrodzkiej przekształciły Was w politycznych oprawców! Stańcie w prawdzie, działajcie w zgodzie ze złożonym Polsce ślubowaniem! Ta władza minie, jak każda inna. Skaza na honorze pozostaje na całe życie!

Żądamy natychmiastowego zaprzestania stosowania represji politycznych wobec pokojowo protestujących kobiet! Prawo do protestu jest niezbywalnym, fundamentalnym prawem każdej Polki i każdego Polaka!

Podpisano:
https://partiazieloni.pl/list-otwarty-stop-represjom-politycznym-wobec-protestujacych/

Nowe informacje

2020-12-04 13:35:40 +0100

Zebrano 100 podpisów

2020-12-04 12:59:53 +0100

Zebrano 50 podpisów

2020-12-04 12:29:40 +0100

Zebrano 25 podpisów

2020-12-04 11:56:36 +0100

Zebrano 10 podpisów