Przejdź do treści głównej

Do: Prezydent m.st. Warszawa Rafał Trzaskowski, Zastępcy prezydenta m.st. Warszawa: Paweł Rabiej, Michał Olszewski, Renata Kaznowska, Robert Soszyński, Radne i Radni m.st. Warszawa

Domagamy się Alarmu Klimatycznego dla Warszawy!

Domagamy się ogłoszenia w Warszawie Alarmu Klimatycznego.

Warszawa nie ogłosiła do tej pory alarmu klimatycznego. Rada m.st. Warszawy zaapelowała jedynie do Rady Ministrów oraz Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego (inne niż „alarm klimatyczny” tłumaczenie ang. terminu climate emergency).

Na całym świecie alarm klimatyczny ogłosiło już prawie 2 tysiące samorządów z jednostek terytorialnych, w których łącznie zamieszkuje ponad 820 milionów ludzi. Są wśród nich zarówno małe miejscowości, jak i miasta dużo większe niż Warszawa, takie jak Nowy Jork. Alarm klimatyczny ogłosiło też wiele miast europejskich, choćby Dublin, Madryt, Barcelona, Genewa, Mediolan, Neapol, Düsseldorf, Kolonia, Monachium, a nawet Budapeszt. Jedynym miastem w Polsce, które ogłosiło alarm klimatyczny jest Wrocław.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Żyjemy w czasach gwałtownie postępujących zmian klimatu. Od początku rewolucji przemysłowej średnia temperatura Ziemi wzrosła już o ponad 1°C, ale średnia temperatura terytorium Polski nawet o ok. 3°C. W naszym kraju lata 2018 i 2019 były najcieplejsze w historii pomiarów. Rekord temperatury z roku 2018 utrzymał się tylko przez rok: 2019 okazał się jeszcze cieplejszy, i to aż o 0,4 °C.

W Polsce, w tym także w Warszawie, globalne ocieplenie klimatu jest przyczyną między innymi coraz częstszych i intensywniejszych susz, fal upałów, burz i nawalnych opadów. W ciągu ostatnich lat zjawiska te dały się nam już mocno we znaki. Z czasem będą stanowiły coraz większe zagrożenie.

W niedalekiej przyszłości staniemy też zapewne w obliczu masowych migracji ludzi uciekających z tych części świata i naszego kraju, w których z powodu zmian klimatycznych życie stanie się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Grożą nam poważne konflikty społeczne, a nawet wojny.

Co gorsza, jeśli średnia temperatura Ziemi wzrośnie o ok. 2°C w stosunku do okresu sprzed epoki przemysłowej, najprawdopodobniej dojdzie do katastrofy klimatycznej – destabilizacji ziemskiego systemu klimatycznego. Oznacza to zagładę ogromnej większości obecnie żyjących gatunków roślin i zwierząt, a najprawdopodobniej także nas, ludzi.

Na powstrzymanie katastrofy klimatycznej zostało nam niewiele czasu. Musimy działać już teraz, natychmiast. Naszym celem musi być odpowiednio duże i szybkie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, z których najważniejszym jest dwutlenek węgla (CO2).

Apelujemy o przyspieszenie i nadanie priorytetu działaniom takim jak wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne, termomodernizacja budynków, czy instalacja paneli fotowoltaicznych.

Apelujemy też o jak najszybsze, radykalne zmniejszenie liczby aut osobowych na warszawskich ulicach. Według oficjalnych danych, w roku 2016 transport indywidualny odpowiadał za emisję prawie 1,2 mln ton CO2, zaś transport publiczny (autobusy i transport szynowy) za niecałe 0,3 mln ton CO2.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w raporcie z października 2018 roku jasno mówi, co należy zrobić by uniknąć najpoważniejszych konsekwencji zmian klimatycznych. Do roku 2030 powinniśmy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o połowę, zaś do roku 2050 osiągnąć stan tzw. neutralności klimatycznej: emisje netto gazów cieplarnianych powinny spaść do zera.

Osiągnięcie celów jakie zakreśliło IPCC najprawdopodobniej nie wystarczy jednak, by uniknąć katastrofy klimatycznej. Wiadomo bowiem, że prognozy IPCC są zazwyczaj zbyt konserwatywne - mają tendencję do odchylania się w stronę wniosków zbyt ostrożnych a nie zbyt alarmistycznych. Potwierdzają to zresztą informacje docierające do nas praktycznie każdego dnia, które jasno pokazują, że zmiana klimatu postępuje szybciej niż do tej pory zakładano i prognozowano. Potwierdzają to też prace naukowe opublikowane w ciągu ostatnich kilku lat.

Dlatego potrzebne są działania jeszcze bardziej ambitne. Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40 albo 50 procent do roku 2030 i neutralność klimatyczna w roku 2050 (planowana data osiągnięcia neutralności klimatycznej przez całą Unię Europejską) to zdecydowanie za mało. Warszawa powinna wziąć za wzór te samorządy brytyjskie, które zadeklarowały neutralność klimatyczną już w roku 2030, a nawet w 2025.

Dla bezpieczeństwa nas samych, dla przyszłości kolejnych pokoleń domagamy się ogłoszenia w Warszawie alarmu klimatycznego.

Extinction Rebellion Warszawa
Warszawa, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Nowe informacje

2020-10-08 15:32:44 +0200

Zebrano 100 podpisów

2020-10-08 12:58:37 +0200

Zebrano 50 podpisów

2020-10-08 12:10:09 +0200

Zebrano 25 podpisów

2020-10-08 12:00:31 +0200

Zebrano 10 podpisów