Przejdź do treści głównej

Do: Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej

Odwagi, Władysławie! #CzteryPowody na czwartek

Apelujemy o niewstrzymywanie prac nad ustawą o związkach partnerskich ze względu na kwestię przysposobienia wewnętrznego!

Już w czwartek spotka się Pan z Katarzyną Kotulą, ministrą równości. Podczas tego spotkania po raz kolejny usłyszy Pan o konieczności wdrożenia instytucji związków partnerskich, które są gwarancją bezpieczeństwa polskich rodzin.

Jedną z fundamentalnych kwestii dla bezpieczeństwa tęczowych - i nie tylko! - rodzin jest instytucja przysposobienia wewnętrznego. Jeśli Pan, jako katolik i konserwatysta, przez wszystkie przypadki odmienia "dobro dziecka", to powinien Pan zrozumieć, czemu instytucja związku partnerskiego wraz z przysposobieniem wewnętrznym to minimum.

Tym bardziej, jeśli mówi Pan o "najgorszym scenariuszu" dla bezpieczeństwa kraju, warto zadbać o bezpieczeństwo polskich rodzin już teraz. Ma Pan realną szansę - wystarczy poprzeć projekt ustawy o związkach partnerskich wraz z przysposobieniem!

#CzteryPowody i wiele więcej, by nie zwlekać ani chwili dłużej!


Przede wszystkim może Pan otworzyć swoje biuro poselskie na tęczowe rodziny i osobiście wysłuchać naszych historii, do czego gorąco zachęcamy. Żyjemy, płacimy podatki, mamy dzieci, opiekujemy się nimi, pracujemy. Chcemy godnego życia i bezpieczeństwa dla naszych bliskich. Czy to tak wiele? Czy jest Pan w stanie powiedzieć "tak, chcę" w ten czwartek?

Jako że spotkanie odbędzie się w czwartek, przedstawiamy #CzteryPowody, by dać zielone światło projektowi ustawy o związkach partnerskich wraz z przysposobieniem!

---
ŹRÓDŁA:
1) https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/teczowe-rodziny-mama-mowila-ze-robimy-dziecku-krzywde/15wf2tj
2) https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/komisja-kodyfikacyjna-prawa-rodzinnego2
3) https://www.rp.pl/polityka/art40623841-sondaz-rz-czy-polacy-chca-przepisow-regulujacych-kwestie-zwiazkow-partnerskich
4) https://oko.press/wyborcy-chca-ustawy-o-zwiazkach-partnerskich-sondaz 

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

1. Tęczowe rodziny istnieją niezależnie od ustawy - im także należy się poczucie bezpieczeństwa

Według szacunków Kampanii Przeciw Homofobii tęczowych rodzin jest 50 tysięcy, co przekłada się na 150-200 tysięcy osób. To 3-4 więcej osób niż uzyskał Pan głosów w wyborach w 2023 roku w swoim okręgu. Jednocześnie to przekrój populacji miast od Bytomia, przez Olsztyn i Kielce, aż po Toruń.

Ustawa o związkach partnerskich rozpoznaje zresztą nie tylko tęczowe rodziny, które już istnieją niezależnie od braku ustawy, lecz także rodziny, w których rodzice z różnych względów nie zawierają związków małżeńskich. Stoimy na stanowisku, że każda rodzina, nie tylko ta "sakramentalna" czy rozpoznana przez państwo jako małżeństwo, ma konstytucyjne prawo do ochrony życia rodzinnego.

Rozpoznanie tych rodzin przez system prawny pozwoli objąć je lepszą ochroną w trudnych sytuacjach czy włączyć tzw. rodzica społecznego w faktyczne sprawowanie opieki nad dziećmi. Będzie to mieć także istotny wpływ antydyskryminacyjny, normalizując obecność rodzica społecznego w codziennych sprawach dziecka takich jak wizyty u lekarzy czy na wywiadówkach.

W połączeniu z mającą się znaleźć w porządku prawnym znowelizowaną ustawą o zakazie nienawiści wpłynie to pozytywnie na kształtowanie postaw przyszłych pokoleń oraz ich dobrostan. Długofalowo może to przynieść tylko i wyłącznie korzyści - zarówno państwu, które lepiej będzie rozpoznawać potrzeby rodzin i na nie reagować, jak i dzieciom oraz ich rodzicom.

2. Przysposobienie wewnętrzne - komfort dziecka w trudnych chwilach zamiast dalszej traumatyzacji

Instytucja przysposobienia już istnieje i ma określone przesłanki. Robi się to dla dobra osoby małoletniej, a dziecko powyżej 13. roku życia musi wyrazić zgodę na przysposobienie. Wystarczy to wszystko zastosować do instytucji związku partnerskiego. Nie ma żadnej logicznej przesłanki do karania dzieci osób, które z różnych względów nie wstępują (np. nie mogą przez obecne prawo) w związki małżeńskie.

Śmierć rodzica jest dla dziecka tragedią. Jego dotychczasowy świat lega w gruzach, a wraz z nim - poczucie bezpieczeństwa. Żałoba po zmarłym rodzicu nie zatrzymuje jednak biegu życia i trzeba zmierzyć się z nową rzeczywistością.

Tym, co z pewnością nie pomoże osieroconemu dziecku w przejściu przez żałobę, jest zerwanie bezpiecznych więzi z ukochanymi osobami.

Stoimy na stanowisku, że dziecko ma prawo pozostać przy rodzicu społecznym, który już sprawował nad nim opiekę - choć nierozpoznawaną dotychczas prawnie - i nie musi przechodzić przez traumę związaną ze sprawami o ustalenie opieki przez dalszą rodzinę czy system zinstytucjonalizowanej pieczy.

Związek partnerski z przysposobieniem do maksimum upraszcza procedury, nie generując nowych zmartwień w trudnych chwilach. Ponadto uważamy, że dziecko ma prawo do wyboru, czy chce pozostać przy rodzicu społecznym, czy przejść pod opiekę dalszej rodziny biologicznej i nie powinno być to odgórnie narzucone.

Jeśli ma Pan wątpliwości, może Pan także zasięgnąć opinii Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego, w której znajdują się m.in. sędzie zajmujące się sprawami tęczowych rodzin; Anna Krawczak specjalizująca się w tematyce pieczy zastępczej czy Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka. Są to osoby, które zajmują się dobrostanem dzieci i z pewnością podzielą naszą troskę o (nie tylko) tęczowe rodziny.

3. Co sądzi o tym Twój elektorat?

84-86% osób głosujących na Trzecią Drogę popiera związki partnerskie!

W 2023 roku w wyborach do Sejmu i Senatu wystąpiła rekordowa frekwencja. To wynik głównie mobilizacji dookoła praw człowieka, w tym praw osób LGBT+, które przez lata były obiektem rządowych nagonek. Przy frekwencji bliskiej 75% Trzecia Droga uzyskała poparcie rzędu 14,4%, co daje ponad 3 miliony głosów.

W 2024 w wyborach samorządowych było to już odpowiednio 13,5% i 1,5-2 milionów głosów, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego - 6,91% i niewiele ponad 800 tysięcy głosów.

Osoby, które w 2023 roku głosowały na całą koalicję rządzącą i na Trzecią Drogę, w tym na Pańskie ugrupowanie, wyrażają niezadowolenie z niespełnionych obietnic. Wiele osób zostało w domach, po pół roku rządów widząc wszechobecny niedasizm oraz dalsze blokowanie kwestii prawnoczłowieczych. Nie bez wpływu na to pozostała także postawa Trzeciej Drogi wobec ustaw dotyczących bezpiecznego przerywania ciąży, w tym próby blokowania procedowania w Sejmie.

Mamy nadzieję, że odpowiednio odczyta Pan wskazówki płynące z wyników i w powyborczym rachunku sumienia zdecyduje się Pan na krok, którego oczekujemy i dla którego poszliśmy do urn w 2023 roku.

4. Boisz się o instytucję małżeństwa? Jest na to sposób: RÓWNOŚĆ MAŁŻEŃSKA!

Świat się zmienia, zmieniają się zwyczaje nowych pokoleń i nie każda para pragnie ślubu - czy to konkordatowego, czy wyłącznie cywilnego. Nie oznacza to, że pary żyjące bez ślubu z wyboru lub z konieczności powinny być karane ograniczeniem czy wręcz brakiem pewnych praw.

Jeśli stoi Pan na stanowisku, że państwo powinno wspierać instytucję małżeństw, jest na to prosty sposób, i to nawet ustawowo prostszy niż związki partnerskie. Jest to równość małżeńska.

Ustawa dotycząca równości małżeńskiej jest znacznie prostsza do przygotowania, wymaga mniejszych nakładów i załatwia wiele spraw - w tym osób transpłciowych dotychczas zmuszanych przez państwo do rozwodów - tu i teraz, dając jednocześnie czas na procedowanie ustawy o związkach partnerskich.

Małżeństwo powinno być wyborem, a nie przymusem na zasadzie "albo to, albo nic". Uznajemy, że ludzie potrafią odpowiednio rozpoznać swoją sytuację i wybrać najkorzystniejszy dla siebie i dla swych dzieci model funkcjonowania, zaś rolą państwa jest zabezpieczenie ich praw - w tym praw dzieci - niezależnie od podjętego wyboru.

Kto wie, może na czwartkowym spotkanie powie Pan, że jest pan za procedowaniem najpierw równości małżeńskiej i w międzyczasie pracami nad związkami partnerskimi?

Nowe informacje

2024-06-19 18:20:27 +0200

Cześć!

Dzięki za wszystkie podpisy, udostępnienia i nagłaśnianie akcji #CzteryPowody!

Już jutro ministra Kotula spotyka się z wicepremierem - trzymajmy za nią kciuki i ślijmy jej ciepłe myśli!

2024-06-19 15:13:24 +0200

Zebrano 1,000 podpisów

2024-06-19 12:35:55 +0200

Zebrano 500 podpisów

2024-06-19 11:27:38 +0200

Zebrano 100 podpisów

2024-06-19 11:17:43 +0200

Zebrano 50 podpisów

2024-06-19 11:14:59 +0200

Zebrano 25 podpisów

2024-06-18 21:37:42 +0200

Zebrano 10 podpisów